עיצוב מסחרי

עיצוב פנים מסחרי מיועד למשרדים, מרכזי קניות וחללי עבודה והוא שונה מעיצוב בתים פרטיים בכמה מישורים מאוד משמעותיים. ראשית, עיצוב מסחרי נועד ברוב המקרים לייצר תנועה של קונים ולהגדיל את המעורבות של הלקוחות. זה בולט בעיקר במרכזי קניות פתוחים וסגורים אך קיים גם בחלק מהמוסדות הציבוריים, מהמבנים המסחריים העירוניים ומשדרות של חנויות בארץ ובעולם.
שנית, עיצוב מסחרי אמור להביא לידי ביטוי שיקולים של אסתטיקה ופונקציונאלית אך גם לעמוד בכללי רגולציה מסוימים. הכללים נקבעים על ידי כל עירייה מקומית ומטרתם לייצר אחידות במרחב הציבורי, שכולל בתוכו גם את שטחי המסחר, הקניות והעסקים. לשם השוואה, כללי רגולציה כאלה כמעט לא חלים על עיצוב פנים של בתים פרטיים אלא על עיצוב פנים משרדים בלבד.

מהי אדריכלות משרדים?

תכנון משרדים מנסה להביא לידי ביטוי את כל היתרונות של עיצוב מסחרי מבלי להתפשר על הצרכים של הלקוחות או הקבלן. על מנת להשיג את המטרה הזה, עיצוב פנים מסחרי מתחיל בהגדרה מסודרת של מטרות וצרכים. על בסיס המטרות קל יותר לקבוע גם לוח זמנים עבור עיצוב פנים משרדים ולמצוא את אנשי המקצוע הנכונים שייקחו אחריות על הפרויקט.
בשלבים הבאים צריך להשתמש בתכנית הכללית של אדריכלות משרדים על מנת לבדוק מהי הדרך הנכונה להביא אותה לידי ביטוי בשטח. יש הרבה דרכים להפוך עיצוב מסחרי תאורטי למעשי, כמו למשל להשתמש בפתרונות עיצוב פנים משרדים או לשלב בין חיפוי קירות פנים וחוץ, ריצוף, תאורה, ריהוט משרדי וכן הלאה.
בסופו של דבר, אדריכלות משרדים מרכזת תחת קורת גג אחת את השלבים השונים של תכנון והקמת המרכזים המסחריים. בתוך כך, ניתן גם להפריד בין תכנון משרדים שמיועדים לעבודה בלבד לבין אדריכלות משרדים שבה עיצוב מסחרי כולל מקום ייעודי לקבלת קהל. רוב הלקוחות אמנם לא תמיד שמים לב להבדלים הללו, אך הם משמעותיים מאוד הן עבור מי שיוזם את הפרויקט והן עבור מי שצריך לבצע אותו.

כיצד בוחרים מי יבצע עיצוב פנים משרדים?

כפי שאפשר להבין עיצוב פנים משרדים הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המורכב של עיצוב מסחרי. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של עיצוב פנים מסחרי בלי לוותר על אף אחד מהיתרונות של אדריכלות משרדים, צריך לוודא שיש מאחורי הפרויקט אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים. את הניסיון למשל אפשר לבדוק באמצעות מספר השנים שבהן אותם אנשי מקצוע מעורבים בתחום, בעוד מקצועיות היא פונקציה של המלצות וחוות דעת אובייקטיביות.
ברוב המקרים ניתן לקבל המלצות על אדריכלות משרדים מצד קבלני ביצוע ומהנדסים. במידה ולא מצליחים להשיג המלצות כאלה, אפשר גם להתייעץ עם חברים, קולגות ומשפחה ולתאם פגישת היכרות לא מחייבת עם אדריכלים שמתמחים בתכנון משרדים כדי להתרשם מהם ברמה האישית ופנים מול פנים.

מאמרים נוספים
שילוב נכון של פרקט בעיצוב הבית

בין כלל האפשרויות וסגנונות העיצוב הנפוצים, נראה כי עיצוב דירות ובתים פרטיים תופס מקום נכבד בעולם העיצוב, כשאנשים רבים מעוניינים להעניק לבית שלהם את המראה הנחשק וליצור את האווירה המתאימה.

קרא עוד
כשהנוף הוא חלק מעיצוב הבית

עיצוב נכון של הבית כולל התאמה מלאה בין המראה הפנימי שלו ובין המראה החיצוני שלו. חצר הבית והגינה הן חלק בלתי נפרד מהמראה החיצוני של הבית, ולמעשה ממשיכות את הקו העיצובי שלו ומשקפות אותו.

קרא עוד
אדריכלים או מעצבי פנים?

רוצים לשפץ את הבית ולא יודעים למי כדאי לפנות – לאדריכל או למעצב פנים? או אולי לשניהם? רבים מתלבטים בשאלה הזו ומתקשים להבין את ההבדל בין שני העיסוקים הללו, ואיזה בעל מקצוע נדרש לאיזו עבודה. ההתלבטות מובנת בהחלט.

קרא עוד