אדריכלות משרדים ומבני מסחר

משרדים ומבני מסחר נחשבים לנכס מניב. בענף הנדל"ן מעניקים עדיפות לתכנון משרדים ומבני מסחר בגלל התשואה שניתן להפיק מהם, כמו גם בגלל הביקוש הגבוה ביחס להיצע. עם זאת, גם מבני מסחר ומשרדים שנמצאים במיקומים אטרקטיביים לא יכולים להחזיר את ההשקעה אם לא מתכננים אותם בצורה נכונה.

הדרך הכי טובה לתכנן אדריכלות משרדים ומבני מסחר היא להתייעץ עם אנשי מקצוע. משרד אדריכלים שמתמחה בתחום של עיצוב פנים מסחרי למשל יודע כיצד להפוך את החזון של היזם למציאות, או מה ההבדל בין תכנון של משרדים לבין בניית בית פרטי. ככל שמקדימים לערב את אנשי המקצוע הרלוונטיים, כך חוסכים זמן יקר ערך על התכנון והבנייה.

כיצד מתבצע תהליך התכנון?

במסגרת תהליך התכנון בודקים כיצד ניתן לאחד בין העיצוב של חלל הפנים והחוץ. אם מדובר בבניית משרדים ומבני מסחר חדשים, כדאי גם להביא בחשבון את השפעת הסביבה הגיאוגרפית ואת סגנון העיצוב הקיים.

תהליך התכנון של משרדים ומבני סחר מתבצע מבחינה פרקטית על בסיס מספר שלבים. ראשית, משרד אדריכלים מביא בחשבון את המבנה עצמו. המבנה קובע איזה עקרונות אדריכליים אפשר יהיה ליישם, על מה ניתן לקבל אישורי בנייה וכיצד מנצלים את המקום הפנוי על הצד הטוב ביותר. במסגרת בדיקת המבנה עצמו, כדאי להתייעץ עם מומחים של עיצוב פנים לעסקים כדי לבחון פרמטרים של מיקום וגודל.

תכנון משרדי הייטק

שנית, תהליך התכנון של אדריכלות משרדים מחייב קביעת סדר עדיפויות. מטבע הדברים, גם במשרדים ומבני מסחר יש צורך בסדר עדיפויות מסוים. אותו סדר עדיפויות יקבע היכן ממקמים את הכניסה, מה עושים עם אזור הספקים ובאיזה אופן אפשר לעודד עוברים ושבים להיכנס כדי להפוך ללקוחות.

בנוסף, תכנון אדריכלי כולל הפרדה בין עיצוב משרדים קטנים וגדולים. ככל שהמשרד קטן יותר, כך מתגברת החשיבות של תכנון המקום הפנוי ושימוש בתאורה טבעית לטובת יצירת אשליה של חלל פתוח. מנגד, במשרד גדול השאיפה היא דווקא לתכנן את חלל הפנים באופן אורגני שיוצר אינטימיות.

טיפים לבחירת משרד אדריכלים

מכל האמור לעיל אפשר להבין טוב יותר את החשיבות של בחירת משרד אדריכלים. רק משרד אדריכלים מנוסה, מקצועי וברמה גבוהה יידע מה לעשות כדי לנצל את המקום הפנוי במבני המסחר ועל מנת לייחד אותם. במקביל, נציגי המשרד ישמרו על קשר עם היזמים של מבני המסחר כדי למנוע עיכובים בפרויקט של עיצוב פנים לעסקים או עיצוב פנים מסחרי.

לסיכום, תהליך התכנון של אדריכלות משרדים ומבני מסחר שונה מהאופן שבו מתכננים בתים פרטיים. למזלם של יזמים וקבלנים, אפשר לערב משרד אדריכלים בשלב מוקדם ולקבל ממנו שירות פרקטי. כמו כן, עיצוב פנים מסחרי דורש תכנון משרדים לפי הצרכים של העובדים ותוך הצבת שורת הרווחים בראש סדר העדיפויות.